< wróć
zamknij x

Wytyczne dla społeczności

Prosimy o przestrzeganie następujących podstawowych zasad, które pozwolą wszystkim użytkownikom czerpać zadowolenie z korzystania ze strony internetowej. Zasady te wskazują działania, które uznajemy za akceptowane, a które za nieakceptowalne. W celu uzyskania dalszych informacji, należy odwołać się do Regulaminu. Niniejsze wytyczne mogą być przez Macmillan okresowo aktualizowane w związku, z czym należy zapoznawać się z nimi przed opublikowaniem komentarza.

1. Wyraź swą opinię

Wyrażając swe opinie, popieraj je dowodami i faktami (mów prawdę). Opinie bywają zdecydowane, ale nie należy przekraczać pewnych granic.

2. Pozostań sobą

Tworząc profil i publikując komentarze, używaj swojego prawdziwego i pełnego nazwiska. Nie wolno podszywać się pod inną osobę. Ujawniaj ewentualne powiązania z komentowanym przypadkiem lub tematem, bądź w innym razie, powstrzymaj się od komentarza.

3. Baw się

Komentuj blogi, rozpoczynaj rozmowy na forach, uzupełniaj swój profil i zapraszaj przyjaciół. Im więcej przyjaciół i znajomych, tym więcej zabawy.

4. Pamiętaj, że to jest forum publiczne

Komentarz opublikowany online jest widoczny dla wszystkich w Internecie. Pamiętaj, że ponosisz prawną odpowiedzialność za nadesłaną treść. Warto zastanowić się, w jaki sposób twój komentarz może być odebrany przez innych. Postaraj się, by twój komentarz był jasny i wyraźny, dzięki czemu unikniesz nieporozumień. Komentarz, który opublikujesz będzie widoczny dla wielu różnych ludzi w różnym wieku.

5. Powołuj się na źródła

Cytaty i parafrazy komentarzy popieraj oryginalnymi źródłami.

6. Pamiętaj, że to jest strona edukacyjna

Ta strona internetowa jest przeznaczona dla nauczycieli i uczniów. Istnieje wiele różnych innych stron internetowych, na których można poruszać inne sprawy. Prosimy o nie oddalanie zbytnio od rozpoczętego tematu.

Nie sprowadzaj rozmowy na swoje sprawy prywatne i trzymaj się wątku. Bądź zwięzły.

7. Wnoś do tematu nowe informacje

Przedstawiaj swe oryginalne spojrzenie, konstruktywne argumenty, zadawaj rzeczowe pytania lub dodawaj nowe informacje. Zanim opublikujesz swój komentarz przeczytaj wcześniejsze komentarze w dyskusji, by nie powtarzać tego, co zostało już powiedziane. Jeśli natkniesz się na jakiś błąd, wskaż go uprzejmie i uzasadnij, dlaczego nie zgadzasz się z danym stwierdzeniem.

8. Uzupełnij swój profil

Im więcej informacji podasz w swoim profilu, tym więcej osób będzie chciało się z tobą kontaktować, więc będziesz bardziej związany z grupą naukowców.

9. Zakaz zniesławiania i obrażania

Nie wolno publikować ani zachęcać do publikacji komentarzy:

  1. szkalujących, nieprawdziwych i wprowadzających w błąd;
  2. obraźliwych, znieważających lub zawierających groźby;
  3. niecenzuralnych lub o charakterze seksualnym;
  4. o charakterze napastliwym, rasistowskich, seksistowskich, homofobicznych lub dyskryminujących jakąkolwiek religię lub inne grupy osób.

10. Zgłaszaj naruszenia

Jeżeli uznasz, że dany komentarz nie jest zgodny z niniejszymi Wytycznymi lub Regulaminem, prosimy o zgłoszenie tego faktu poprzez właściwą opcję „Zgłoś Naruszenie” udostępnioną obok komentarza. Należy korzystać z tej opcji w przypadku poważnych zarzutów, a nie w przypadku zwykłej różnicy zdań.

11. Zwracaj uwagę na język

Dopuszczone jest używanie wyłącznie języka angielskiego. Bądź kulturalny i uprzejmy. Nie używaj przekleństw, wulgaryzmów, ordynarnego ani erotycznego języka. Nie daj się wciągnąć w słowne przepychanki.

12. Nie sprzedawaj i nie promuj

Jeśli chcesz sprzedać produkt lub usługę musisz wykupić opcję reklamy.

13. Nie publikuj wypracowań ani opracowań technicznych

Ta strona stanowi forum społecznościowe służące rozmowie i wymianie zdań, i nie jest miejscem na publikację własnych prac, opracowań ani streszczeń teorii czy hipotez użytkowników. Podobne prace prosimy publikować na własnych stronach internetowych.

14. Przestrzegaj praw autorskich

Jeśli chcesz umieścić kopię obrazu, tekstu lub innej treści, upewnij się, że jesteś do tego uprawniony. Publikowanie materiału chronionego prawami autorskimi bez odpowiedniej zgody może być niezgodne z prawem.

15. Nie umieszczaj błędnych odsyłaczy

Możesz publikować odsyłacze do innych stron internetowych wyłącznie, jeśli treść na nich umieszczona nie narusza niniejszych Wytycznych ani Regulaminu.

16. Przestrzegaj prywatności innych osób

Jeśli naprawdę chcesz, możesz publikować swoje dane osobowe i kontaktowe (miej jednak na uwadze, że jest to forum publiczne), ale nie publikuj danych osobowych ani kontaktowych innych osób.

17. Usuwanie niestosownych treści

Komentarze czytelników, które naruszają zapisy lub ducha niniejszych Wytycznych lub Regulaminu mogą być usuwane (bądź, w przypadku uprzedniej moderacji, mogą nie zostać nigdy opublikowane). W podobnych przypadkach, usuwane są zasadniczo całe publikowane teksty lub, w razie konieczności, całe wątki (a nie ich części). Oznacza to, że z powodu jednego budzącego wątpliwość zdania, usuwany jest zwykle cały komentarz (lub nie publikujemy go w całości). Niekiedy komentarz może zostać usunięty ze względu na powiązanie z innym komentarzem, który usunęliśmy.

Jeżeli treść opublikowana przez użytkownika została usunięta, może on otrzymać od nas email z informacją o zawieszeniu lub odebraniu użytkownikowi możliwości umieszczania komentarzy na stronie internetowej.

Użytkownikowi, który jest świadom, że umieszczona treść została usunięta, nie wolno celowo ponownie przesyłać tej samej treści.