Opis szkolenia:
Każdy egzamin sprawia, że my, nauczyciele, czujemy się postawieni pod murem. Musimy bowiem sprostać wymogom nie tylko samego egzaminu, lecz także oczekiwaniom uczniów, nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły. Naszą naturalną i niejako automatyczną reakcją na zbliżający się egzamin jest odwołanie się do rozwiązania, które wydaje nam się najbardziej skuteczne – wprowadzenia uczniów w tryb treningu, czy wręcz reżimu egzaminacyjnego.
Ale czy rzeczywiście takie przygotowanie jest skuteczne – w wielu nauczycielach, w tym we mnie, budzą się wątpliwości:
- Czy i kiedy warto poddać się reżimowi testowania i treningu egzaminacyjnego?
- Jak rozwijać sprawności językowe uczniów nie tylko pod kątem egzaminu?
Coraz więcej metodyków wskazuje na skuteczniejsze podejście w przygotowaniu do egzaminów. Jest ono oparte na refleksji oraz rzetelnej analizie umiejętności językowych i egzaminacyjnych uczniów, a następnie zastanowieniu się, jak te umiejętności rozwijać – bez konieczności automatycznego drylowania i treningu. Jeśli chcesz poznać taki właśnie mindful approach, zapraszam serdecznie na moje webinarium.
Dlaczego warto?
Oczywistym jest fakt, że ćwiczenie zadań egzaminacyjnych jest koniecznością, ponieważ uczniowie muszą dobrze poznać typy zadań w danym egzaminie. Jestem jednak przekonana, że nie warto takiemu treningowi poświęcać zbyt wiele czasu. Zdecydowanie natomiast warto w sposób aktywny i zróżnicowany nauczać umiejętności, które uczniom będą potrzebne podczas egzaminu. Warto postawić na jakość nauczania: zrealizować mniej zadań egzaminacyjnych, ale zrobić to porządnie, z głębokim zrozumieniem i refleksją. Lepiej, by uczniowie wiedzieli, jakie kompetencje testuje dane zadanie i jakie może zawierać trudności, niż dawać uczniom kolejne arkusze do zaliczenia.
W trakcie webinarium pokażę, jakimi zasadami kierują się twórcy zadań egzaminacyjnych i w jakie typowe pułapki (celowo przez ich twórców konstruowane) wpadają uczniowie zdający egzaminy. Pokazane przeze mnie przykłady typów zadań będą się odnosić przede wszystkim do umiejętności czytania i słuchania oraz znajomości środków językowych.