Nie masz konta? Zarejestruj się

Pobierz bezpłatne:
Kompendium zabaw językowych
dla klas 1-3

Potrzebujesz pomysłów na mądre zabawy, które rozwijają dzieci językowo oraz zachęcają je do – tak ważnych obecnie – komunikacji i współpracy? W ebooku znajdziesz aż 36 scenariuszy zabaw wzbogaconych o poradniki wideo! Wystarczy tylko 5 minut na przygotowanie zabaw!

Zaloguj się i pobierz bezpłatne opracowanie.

Nie masz konta? Zarejestruj się

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważną rolę we wczesnej edukacji odgrywa zabawa. Dla dziecka jest ona pierwotną formą zdobywania wiedzy o świecie. Wspomaga jego rozwój poznawczy, fizyczny, społeczny i emocjonalny. Nauka przez zabawę to podstawa edukacji językowej w klasach I–III. Dzięki zabawie mali uczniowie nie tylko łatwiej przyswajają nowe elementy językowe i frazy komunikacyjne, lecz także budują pozytywny stosunek i motywacje do dalszej nauki. Zabawa pełni więc szczególną funkcję na lekcji języka angielskiego w edukacji wczesnoszkolnej. Jak podkreślają pedagodzy, „zabawa wspiera proces uczenia się, a zabawa sterowana jest potężnym narzędziem edukacyjnym”.

Jednak nie każda zabawa spełnia te warunki. W kształceniu językowym na pierwszym etapie edukacyjnym nie chodzi o to, żeby absorbować uwagę uczniów nawet najbardziej zajmującymi grami i wypełniać czas lekcji aktywnościami, które, choć na pewno atrakcyjne dla dzieci, niewiele wnoszą do ich edukacji językowej.

Najważniejsze w przygotowaniu mądrej zabawy jest:

  • jasne określenie celu, który wspiera rozwój ogólny i językowy dzieci,
  • upewnienie się, że zabawa jest możliwa do przeprowadzenia,
  • że angażuje wszystkich uczniów,
  • wymaga minimum przygotowania,
  • ma prostą i jasną instrukcję,
  • ćwiczy nie tylko pojedyncze wyrazy, lecz także całe frazy językowe,
  • zachęca dzieci do kontaktu z innymi,
  • można ja łatwo zmodyfikować i wykorzystać więcej niż raz.

Dzięki mądrym zabawom mali uczniowie mają większe szanse, aby w sposób bardziej naturalny przyswoić podstawy języka angielskiego, a nauczyciele mogą obserwować postępy zarówno w rozwoju językowym, jak i ogólnym dzieci.

Przekazujemy Państwu kompendium mądrych zabaw wybranych przez zespół zaangażowanych specjalistek od śpiewania, tańczenia, skakania, turlania się po podłodze, malowania, rysowania, grania i tym podobnych niezwykle ważnych elementów wczesnego nauczania języka angielskiego.

Swoimi ulubionymi zabawami podzieliły się z Państwem dr Anna Parr-Modrzejewska, Barbara Bednarczyk, Katarzyna Gala, Katarzyna Komarnicka, Dominika Krawczyńska i Małgorzata Mróz. Bawmy się mądrze, bo jak powiedział George Bernard Shaw: "We don’t stop playing, because we grow old. We grow old because we stop playing".

CZYTAJ WIĘCEJ

Dołącz do naszych grup dyskusyjnych na portalu Facebook!

Wymieniaj się wiedzą i doświadczeniem z tysiącami nauczycieli języka angielskiego w Polsce.