Opis wideo:
Włączenie zadań otwartych w formułę egzaminu ósmoklasisty wzbudziło spore emocje oraz wiele obaw wśród uczniów i nauczycieli. Jest to zupełnie zrozumiałe, ponieważ zadania otwarte pojawiają się na egzaminie jako nowość - zarówno w stosunku do starego egzaminu szóstoklasisty, jak i odbywającego się w tym roku szkolnym po raz ostatni egzaminu gimnazjalnego. Czy faktycznie jest się czego bać?
Z jednej strony, zdecydowanie tak! Wiele z zaprezentowanych przez CKE typów zadań otwartych to zadania obiektywnie trudne, które wymagają:
- wysokiego poziomu poprawności językowej
- umiejętności głębokiego przetwarzania tekstów
- pracy na kilku tekstach jednocześnie.
Z drugiej strony pocieszający jest fakt, że „otwarte” nie zawsze musi oznaczać „trudne”. Istnieje bowiem wiele sposobów na opanowanie umiejętności rozwiązywania zadań otwartych i nim właśnie poświęcone będzie moje webinarium. Skupię się między innymi na:
- analizie zadań otwartych zaprezentowanych w Informatorze o egzaminie ósmoklasisty i w przykładowym arkuszu egzaminacyjnym
- technikach pracy nad poprawnością językową (nie tylko dlatego, że kładzie się na nią nacisk na egzaminie!)
- technikach rozwijania umiejętności testowanych na egzaminie, które można wpleść w codzienne nauczanie, unikając rutyny rozwiązywania typowych zadań egzaminacyjnych.
Dlaczego warto?
Pierwszy egzamin ósmoklasisty za kilka miesięcy! Warto już dziś postawić na skuteczne działanie nauczyciela w klasie wynikające przede wszystkim z właściwego zrozumienia samej formuły egzaminu, która oparta jest na sporej liczbie zadań otwartych. Przeprowadzone dotychczas testy diagnostyczne wskazują jasno, że to właśnie rozwiązywanie zadań otwartych przysparza uczniom najwięcej trudności (chociaż niektóre zadania zamknięte są równie wymagające).
Przygotowanie ósmoklasistów do rozwiązywania zadań otwartych powinno składać się z kilku elementów. Po pierwsze, ważna jest regularna praca z przykładowymi zadaniami, połączona z przekazaniem odpowiedniej informacji zwrotnej i omawianiem trudności. Ale to nie wszystko! Podczas egzaminu będzie się także liczyć obycie testowe (test wiseness) oraz właściwe użycie strategii egzaminacyjnych, ale przede wszystkim znajomość języka - jego poprawne receptywne i produktywne użycie. Jak to wszystko osiągnąć w tak krótkim czasie? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć podczas mojego webinarium.